A verseny leírása
A Mathematique Sans Frontières 1989-ben Franciaországból indult, majd Németország, Olaszország, Svájc után 1993-94-ben már 14 ország 45000 középiskolás diákja között 500 magyar tanuló is részt vett az erőpróbán. Manapság közel 40 országban közel egyidőben rendezik meg a versenyt, minden országban ugyanazzal a feladatsorral (természetesen a saját anyanyelvükre fordítva).
A vetélkedő osztályok közötti: 14-15 éves diákokból álló osztályok mérik össze erejüket. Ez jó alkalmat biztosít az együttes munka, kollektív erőfeszítés örömének megismerésére.
A feladatok között van gondolkodtatóbb a matematikából tehetségesebbek számára, de az elsősorban kézügyességgel rendelkezők is választhatnak megoldásra váró feladatot, hiszen sok gyakorlati jellegű példa is szerepel, sőt van egy, amely több - választható - idegen nyelven kerül megfogalmazásra és a megoldást is ezen a nyelven kell megadni, így a nyelvből tehetségesebbek is találnak maguknak megfelelő munkát.
A feladatok érdekesek, gyakorlati problémákhoz kapcsolódóak, a feladatok szövegezése az iskolai megfogalmazástól kissé eltérő. Minden évben van néhány tudománytörténeti érdekesség, melyek szövege valamilyen új ismerettel gyarapítja a résztvevők tudását.
A versenyt minden évben megelőzi egy úgynevezett próbaforduló, amely az osztályok megmérettetésre való felkészülését szolgálja, tétje ennek még nincs. Ezen próbálhatják ki a tanulók a munka megszervezésének, lebonyolításának nem is olyan könnyű formáját. Feladatanyaga hasonló erősségű, mint a versenyé.
A versenyen minden osztályban egy nem matematika szakos tanár felügyel.
A verseny célkitűzései:
· felkelteni a matematika iránti érdeklődést,
· a csoportmunka megszerettetése,
· mindenki bevonása a közös munkába,
· a kezdeményező készség serkentése,
· az idegen nyelvek használata.
A verseny segít lebontani a határokat
· a különböző nemzetek diákjai között,
· a matematika és a matematika iránt ellenszenvet érzők között,
· a matematika és az idegen nyelvek között,
· a diákok között.
A "Matematika Határok Nélkül" fő célja közelebb hozni a diákokat a matematikához és egymáshoz, és nem a verseny jelleget erősíteni.
A versenyt Magyarországon a középiskolák 9. évfolyama számára az alábbi két kategóriában hirdetjük meg :
- I. kategória: a matematikát több, mint 4 órában, vagy legalább egy éve együtt tanulók
- II. kategória: a matematikát legfeljebb 4 órában és kevesebb, mint egy éve együtt tanulók.
A vetélkedőt Magyarországon a Matematika Határok Nélkül Alapítvány szervezi. A szervezést, a lebonyolítást, a felügyeletet, a javítást önkéntes alapon tanárok végzik fizetés és tiszteletdíj nélkül a szabadidejük terhére.